De Tweede Wereldoorlog blijft een referentiepunt in onze samenleving. Maar terwijl de aandacht ervoor groot blijft, blijken kennis en historisch inzicht niet altijd mee te groeien. Met de nieuwe podcast Weeral WO2?! willen historici Nico Wouters (GegeSoma – Rijksarchief) en Koen Aerts (UGent – Vakgroep Geschiedenis) daar verandering in brengen.

De titel is bewust prikkelend. Moeten we het écht opnieuw over WO2 hebben? Volgens de makers wel. De podcast wil een tegengewicht bieden voor hardnekkige mythes, simplistische interpretaties en het hedendaagse gebruik en soms misbruik van het verleden. Vertrekkend vanuit wetenschappelijk onderzoek en originele bronnen gaan de makers op zoek naar nuance en betekenis.

In deze tweewekelijkse podcast gaan beide historici met elkaar in gesprek. Dat gebeurt op een toegankelijke, soms verrassend luchtige manier, zonder in te boeten aan inhoudelijke scherpte. Volgens Nico Wouters is de nood aan dergelijke initiatieven groot: Er is nog nooit zoveel aandacht geweest voor WO2 als vandaag, en toch gaan onze kennis en ons inzicht achteruit. Koen Aerts benadrukt daarbij het belang van wetenschappelijke onderbouw: Dat het soms wat schuurt en trekt, is noodzakelijk voor een goed historisch begrip.

De eerste aflevering vertrekt van de prikkelende vraag: stond het verzet in Vlaanderen werkelijk zwakker dan in Franstalig België en waarom?

Enkele thema’s en vragen van de volgende afleveringen:

  • Was de repressie werkelijk anti-Vlaams?
  • Het verhaal van het 20ste Jodenkonvooi: tussen feiten en herinnering
  • Moet 8 mei een feestdag worden of niet?
  • Zijn de jaren 1930 nu wel of niet terug?
  • Het verhaal van Narcisse Rulot, baas van de NMBS
  • Tom Lanoye over zijn roman De Draaischijf

De podcast is een samenwerking tussen de Faculteit Letteren en Wijsbegeerte van de UGent, Archiefpunt, CegeSoma (Rijksarchief) en FARO.

Praktisch
Weeral WO2?! is te beluisteren via Spotify, Apple Podcasts en via de website www.weeralwo2.be.

Share